_2023-2024ΔράσειςΕκπαιδευτικές Δράσεις

Εκπαιδευτικές Δράσεις – Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου (Σχ. έτος: 2023-2024)

Το Σχολείο μας, στο πλαίσιο του μαθήματος της Πληροφορικής κατά το διάστημα από 12 έως 16 Φεβρουαρίου 2024, συμμετείχε στον εορτασμό της Ημέρας Ασφαλούς Διαδικτύου 2024.

Οι μαθητές/τριες, μέσα από επίσημα στατιστικά στοιχεία, video από πιστοποιημένους φορείς και αρκετή συζήτηση, ευαισθητοποιήθηκαν σε θέματα ασφαλούς χρήσης του Διαδικτύου, ορθής διαχείρισης των κοινωνικών δικτύων και αποφυγής αντίστοιχων παγίδων, με στόχο την προστασία τους κατά την πλοήγησή τους στον ψηφιακό κόσμο.

Ιδιαίτερη έμφαση δόθηκε σε ζητήματα προσωπικών δεδομένων, sexting (ανταλλαγή προσωπικών φωτογραφιών και μηνυμάτων), grooming (προσέγγιση από ενήλικα και αποπλάνηση), συνομιλίας με αγνώστους και χρήσης της τεχνητής νοημοσύνης με σκοπό τον εξευτελισμό ή/και τον εκβιασμό και τελικά τη θυματοποίηση.