_2023-2024ΔράσειςΕκπαιδευτικές Δράσεις

Εκπαιδευτικές Δράσεις – Εκδήλωση “Από την Καλλίπολη στη Νέα Καλλίπολη” (Σχ. έτος: 2023-2024)

Την Τετάρτη 24 Απριλίου 2024 το απόγευμα, στον προαύλιο χώρο του ΓΕ.Λ. Καλλίπολης, πραγματοποιήθηκε εκδήλωση με θέμα «Από την Καλλίπολη στη Νέα Καλλίπολη. Ο νέος συνοικισμός και η εγκατάσταση των προσφύγων. Μια πόλη γεννιέται»

Σκοπός της εκδήλωσης ήταν να αναδειχθεί στην τοπική κοινωνία το παρελθόν του τόπου μας μέσα από δρώμενα και πολιτιστικές δράσεις με τη σύμπραξη σχολείων και τοπικών φορέων πολιτισμού της περιοχής.

Την ευθύνη της οργάνωσης είχε το  ΓΕ.Λ. Καλλίπολης και συμμετείχαν, εκτός του ΓΕ.Λ. Καλλίπολης και του Σχολείου μας, το 1ο & 2ο Γυμνάσιο Καλλίπολης, το Ζάννειο Π. ΓΕ.Λ., το 26ο Δημοτικό Σχολείο και ο Ιερός Ναός Αγίας Παρασκευής.