_2023-2024ΔράσειςΕκπαιδευτικές Δράσεις

Εκπαιδευτικές Δράσεις – Πασχαλινά Έθιμα (Σχ. έτος: 2023-2024)

Σήμερα Παρασκευή 26 Απριλίου 2024, τελευταία ημέρα πριν τις διακοπές του Πάσχα, οι μαθητές και οι μαθήτριες του Β΄2, υπό την καθοδήγηση της κας Νότας Γεώργα, είχαν μια ενδιαφέρουσα εκπαιδευτική δράση. Συγκεντρώθηκαν στην αίθουσα τους, δημιούργησαν μια ευχάριστη ατμόσφαιρα ακούγοντας κατάλληλη μουσική και ασχολήθηκαν με διάφορα πασχαλινά έθιμα.

Με τα υλικά που είχαν ήδη προμηθευτεί, «έπαιξαν» με τον παραδοσιακό χρωματισμό αυγών και τη δημιουργία λαμπάδων. Μέσα από αυτές τις δραστηριότητες, είχαν την ευκαιρία να εκφράσουν την καλλιτεχνική τους φαντασία, να ενισχύσουν τη δεξιότητα τους στη χρήση των χρωμάτων και να εντάξουν τη δημιουργικότητά τους στην παράδοση των εορτών.

Με το πέρας της δράσης, ευχήθηκαν Χρόνια Πολλά σε όλους, δημιουργώντας μια αίσθηση ενότητας στο σχολικό περιβάλλον.