_2023-202417η ΝοεμβρίουΔράσειςΕθνικές Επέτειοι

17η Νοεμβρίου (Σχ. έτος: 2023-2024)

Στο πλαίσιο των σχολικών εορτασμών, οι μαθητές του 6ου Γυμνασίου Πειραιά οργάνωσαν την εορταστική εκδήλωση για την επέτειο της 17ης Νοεμβρίου. Το αφιέρωμα στην επέτειο του Πολυτεχνείου ήταν μια προσπάθεια των μαθητών να ζωντανέψουν στο παρόν, γεγονότα από το κοντινό χωρο-χρονικά παρελθόν.

Η συμμετοχή τους στην εκδήλωση είχε σκοπό να χρησιμοποιηθεί ως εφαλτήριο όχι μόνο για την ευαισθητοποίηση αλλά και για την σφυρηλάτηση και εδραίωση Δημοκρατικών αξιών όπως την ισότητα, την ισονομία, την ισοπολιτεία, την απρόσκοπτη έκφραση και διακίνηση ιδεών.

Σκοπός ήταν επίσης, η αποκατάσταση της ιστορικής αλήθειας καταρρίπτοντας ανακρίβειες κι απλές αβάσιμες υποθέσεις που πλαισίωσαν τα γεγονότα. Για το σκοπό αυτό, μία ομάδα μαθητών συμμετείχε σ’ ένα βιωματικό θεατρικό εργαστήρι παρουσιάζοντας με δραματοποίηση τα βασικότερα γεγονότα που σημάδεψαν την Ελλάδα την σκοτεινή επταετία της δικτατορίας και την εξέγερση των φοιτητών.

Μια άλλη ομάδα μαθητών ενεργοποιώντας πηγές από έγκυρες δημοσιογραφικές εκπομπές και εφημερίδες, παρουσίασε συνεντεύξεις και προσωπικές μαρτυρίες ανθρώπων που βίωσαν τα γεγονότα αναμοχλεύοντας τη μνήμη τους. Παράλληλα, αντλώντας στοιχεία από το Εθνικό Ίδρυμα Ερευνών έκανε αναφορά σε πιστοποιημένες περιπτώσεις νεκρών και τραυματιών καθώς επίσης και στις συνθήκες του θανάτου ή του τραυματισμού τους.

Η παρουσίαση της εκδήλωσης πλαισιώθηκε από τα παιδιά της χορωδίας που τραγούδησαν τα τραγούδια της εποχής εμπνευσμένα από τα δραματικά γεγονότα.

Οι μαθητές επίσης έγραψαν κι εκφώνησαν συνθήματα με τα αιτήματα των νέων εκείνης της εποχής. Ως επικουρικό, υποστηρικτικό υλικό, προβλήθηκαν φωτογραφίες από τους φωτορεπόρτερ της εποχής που εικονίζουν την εξέγερση των φοιτητών κι αργότερα τη δίκη των δικτατόρων. Επίσης, προβλήθηκε οπτικοακουστικό υλικό με αναφορά σε πνευματικούς ηγέτες όπως το Γιώργο Σεφέρη και τον Μίκη Θεοδωράκη.