_2023-2024Αγωγή ΥγείαςΠρογράμματα

Αγωγή Υγείας (Σχ. έτος: 2023-2024)

Σκοπός των προγραμμάτων Αγωγής Υγείας είναι η προάσπιση, η βελτίωση, και η προαγωγή της σωματικής, ψυχικής και κοινωνικής ευεξίας των μαθητών/τριών με την ενδυνάμωση της προσωπικότητάς τους και με την αναβάθμιση του κοινωνικού και φυσικού περιβάλλοντός τους.

Με βάση αυτό το δεδομένο, κατά τη διάρκεια του Σχολικού Έτους 2023-2024, υλοποιείται στη Σχολική μας Μονάδα Πρόγραμμα Αγωγής Υγείας με θέμα « Ευ ζην» και τη συμμετοχή 21 μαθητών της Β’ Τάξης. Επιδιώκοντας την εξασφάλιση ενός καλύτερου επιπέδου σωματικής, ψυχικής και κοινωνικής υγείας το Πρόγραμμα επικεντρώνεται στην ποιότητα ζωής των μαθητών της σχολικής κοινότητας μέσω ομάδων εστιασμένης συζήτησης και δημιουργικής έκφρασης σε εφήβους και με την βοήθεια των ψυχολόγων και κοινωνικών λειτουργών τόσο της Σχολικής μας Μονάδας, όσο και του ΚΜΟΡ (Κέντρου Κοινωνικής Δράσης και Καινοτομίας) του Δήμου Πειραιά, με το οποίο συνεργαζόμαστε τα δύο τελευταία χρόνια.