_2023-2024ΔράσειςΕκπαιδευτικές Επισκέψεις

Εκπαιδευτική Επίσκεψη – Θρησκευτικός & Πολιτιστικός Περίπατος (Σχ. έτος: 2023-2024)

Είναι κοινά παραδεκτό ότι η πολιτιστική και πολιτισμική κληρονομιά αποτελούν έναν από τους άξονες για τη διατήρηση της ταυτότητας του κάθε λαού. Σε αυτό το πλαίσιο, οι θρησκευτικές και πολιτιστικές ξεναγήσεις μαθητών λειτουργούν ως εφαλτήριο γνωριμίας με τον πολιτισμό, την ταυτότητα και την κληρονομιά των λαών της γης παρέχοντας τα εχέγγυα για την αρμονική και υγιή συνύπαρξή τους.

Την 1η Δεκεμβρίου 2023, οι μαθητές μας της Γ’ Γυμνασίου, συμμετείχαν σε ένα οδοιπορικό θρησκευτικής και πολιτιστικής ξενάγησης με στόχο την επιτόπια έρευνα και καταγραφή πληροφοριών για την κατασκευή και την ιστορία τους. Η περιήγηση των μαθητών μας, καθοδηγούμενη από εκπαιδευτικούς της Σχολικής μας Μονάδας αλλά και από έμπειρους ξεναγούς είχε την ακόλουθη πορεία: Ιερός Ναός Αγίας Τριάδας Σωτείρα Λυκοδήμου, Αγγλικανική Εκκλησία, Καθολική Εκκλησία, Τζαμί Τζισταράκη, Παναγία Γρηγορούσα.